TE Connectivity CRGCQ2512F180R
Item No.: CRGCQ2512F180R
RES 180 OHM 1% 1W 2512
/ Pieces
4000 Pieces(Min. Order)
Quantity
(100 In Stock)
Description Review
Description
Specifications
Product Attribute Attribute Value
Manufacturer Product Number CRGCQ2512F180R
Manufacturer TE Connectivity
Category Resistors, Chip Resistor - Surface Mount
Base Product Number CRGCQ2512
Resistance 180 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case 2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package 2512
Ratings AEC-Q200
Size / Dimension 0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)